Folders |
2017 Results - Grand Valley State Holiday Indoor OpenPublished by
Licensed to Grand Valley State University HY-TEK's Meet Manager
GVSU Early Bird - 12/1/2017
Grand Valley State University
Allendale, Michigan
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Ritter, Angela SR Grand Valley 7.52 7.59Q 2
2 Jones, Jasmine SR Eastern Mich 7.61 7.60Q 3
3 Harris, Jessica JR Eastern Mich 7.58 7.68Q 4
4 Mason, Brittni SO Eastern Mich 7.53 7.70Q 6
5 Nelms, Michaela FR Eastern Mich 7.75 7.71Q 1
6 McKinney, Aaliyah Unattached 7.65 7.77Q 5
7 Simmons, Natajah JR Loyola (Ill. 7.80 7.72q 6
8 Sreenan, Nicole FR Grand Valley 7.88 7.73q 2
9 Hopp, Taylor JR Michigan Sta 7.60 7.75q 1
10 Bogan, Brooke FR Michigan Sta 7.80 7.76 4
11 Mitchell, Krystal FR Central Stat 7.80 5
12 Floyd, Angelica FR Grand Valley 7.89 7.81 6
13 Pulliam, Cierra JR Lewis 7.73 7.82 3
14 Moody, Jenna SR St. Francis 7.67 7.82 5
15 Stuedemann, Willow FR Grand Valley 7.92 7.83 5
16 Eby, Jessica FR Grand Valley 8.05 7.88 1
17 Beulla, Sarah SO Grand Valley 7.99 7.90 5
18 Edwards-House, Jakara FR Davenport 7.95 4
19 Udaku, Chieme FR Davenport 7.96 3
20 Utchel, Sarah JR Ferris State 8.00 7.96 3
21 Lawrence, Denee' SO Loyola (Ill. 7.83 8.01 2
22 Peterson, Naomi SO Stanislaus S 7.91 8.07 3
23 Rodney, Brady SR Loyola (Ill. 8.10 8.08 6
24 Kroll, Lauren FR Loyola (Ill. 7.90 8.10 4
25 O'Connell, Jessica SR Grand Valley 8.19 8.11 1
26 Johnson, Heather JR Grand Valley 8.30 8.13 3
27 Hicks, Kylie SR Grand Valley 8.35 8.16 1
28 Kozielski, Sylvia SO Lewis 8.07 8.18 4
29 Roedel, Emma SO Grand Valley 8.15 8.18 6
30 Jones-Wright, Talia FR St. Francis 7.90 8.18 1
31 Wallace, Kyndall SO Loyola (Ill. 8.18 8.26 4
32 Walters, Lindsay SO Loyola (Ill. 8.31 8.26 5
33 Jones, Payton JR Illinois-Chi 8.13 8.28 2
34 Mayer, Lexie SO Davenport 8.30 6
35 Lewis, Lori JR Davenport 8.41 8.32 6
36 Burnside, Kerri JR Davenport 8.42 8.32 2
37 Johnson, Carrie SO Lewis 8.33 8.34 3
38 Seay, Daphne FR Central Stat 8.35 1
39 Washington, Alexis SO Davenport 8.40 8.43 4
40 Bax, Devyn SO Grand Valley 8.31 8.44 5
41 Homann, Alexandria SO Concordia (M 8.66 8.61 4
42 Drake, Hannah JR Cornerstone 8.76 8.63 1
43 Ingram, D'Asia SR Davenport 8.59 8.71 6
44 Clark, Ashley SR St. Francis 9.05 8.81 3
Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jones, Jasmine SR Eastern Mich 7.60 7.55
2 Harris, Jessica JR Eastern Mich 7.68 7.60
3 Ritter, Angela SR Grand Valley 7.59 7.62
4 Simmons, Natajah JR Loyola (Ill. 7.72 7.66
5 Mason, Brittni SO Eastern Mich 7.70 7.69
6 Sreenan, Nicole FR Grand Valley 7.73 7.72
7 Hopp, Taylor JR Michigan Sta 7.75 7.72
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Heinzer, Allie SO Lewis 24.95 24.64 1
2 Simmons, Natajah JR Loyola (Ill. 25.60 24.75 1
3 Stennis, Charlyncia SO Lewis 25.34 25.23 1
4 Pulliam, Cierra JR Lewis 25.01 25.48 1
5 Kroll, Lauren FR Loyola (Ill. 26.00 25.87 2
6 Robinson, Autumn JR Michigan Sta 25.92 25.90 2
7 Ataessien, Joelle SO Lewis 25.88 26.08 1
8 Leudy, Morgan FR Cornerstone 26.90 26.16 4
9 Rodney, Brady SR Loyola (Ill. 26.00 26.16 2
10 Walters, Lindsay SO Loyola (Ill. 26.69 26.20 3
11 Peterson, Naomi SO Stanislaus S 26.00 26.29 2
12 Wallace, Kyndall SO Loyola (Ill. 26.91 26.33 4
13 Utchel, Sarah JR Ferris State 26.00 26.41 2
14 Jones, Taylor SR Lewis 25.82 26.50 1
15 Lawrence, Denee' SO Loyola (Ill. 25.95 26.51 2
16 Mitchell, Krystal FR Central Stat 26.72 7
17 Jones-Wright, Talia FR St. Francis 26.32 26.81 3
18 Johnson, Carrie SO Lewis 26.42 26.82 3
19 Johnson, Brooke SR Grand Valley 27.05 27.05 4
20 Speelman, Paige FR St. Francis 26.43 27.27 3
21 Burnside, Kerri JR Davenport 28.00 27.47 5
22 Sampson, Salix SO Ferris State 27.00 27.58 4
23 Lewis, Lori JR Davenport 27.50 27.60 4
24 Meldrum, Jaxsen FR Cornerstone 27.60 27.65 5
25 Gal, Paulina SR Loyola (Ill. 27.72 7
26 Shepard, Franchesca SO Stanislaus S 27.80 27.88 5
27 Bourg, Kristine SO Eastern Mich 26.35 27.88 3
28 Hollins, Kyhra SR Central Stat 26.44 27.93 3
29 Peterson, Grace SR Grand Valley 27.50 27.99 5
30 Carr, Rebekah JR Eastern Mich 27.62 28.01 5
31 Salzbrunn, Gianna SO Eastern Mich 27.11 28.10 4
32 Washington, Alexis SO Davenport 28.49 28.20 6
33 Nadolney, McKayla JR Davenport 28.20 28.69 6
34 Rollins, Jewel JR Central Stat 28.09 29.11 5
35 McMillan, Rena FR GV Running C 28.60 29.21 6
36 Langmeyer, Jolie FR Cornerstone 28.90 29.25 6
37 Jager, Cassie SR Cornerstone 28.90 30.67 6
38 Stankiewicz, Marta FR Benedictine 31.10 7
Women 300 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jones, Jasmine SR Eastern Mich 39.22 39.17 1
2 Ritter, Angela SR Grand Valley 39.90 40.08 1
3 Sreenan, Nicole FR Grand Valley 40.85 40.31 1
4 Beulla, Sarah SO Grand Valley 41.85 41.36 2
5 Johnson, Heather JR Grand Valley 42.06 41.38 2
6 O'Connell, Jessica SR Grand Valley 42.40 41.52 3
7 Luba, Breanna SR Grand Valley 42.30 42.07 3
8 Hicks, Kylie SR Grand Valley 42.41 42.08 3
9 Mayer, Lexie SO Davenport 43.66 42.58 4
10 Wiggins, Tiara SR Grand Valley 41.20 42.70 1
11 Roedel, Emma SO Grand Valley 42.10 42.74 2
12 Stuedemann, Willow FR Grand Valley 42.53 42.95 3
13 Bax, Devyn SO Grand Valley 42.43 42.97 3
14 Wallace, Mysia JR Central Stat 43.66 43.06 4
15 Lockhart, Iesha SR Central Stat 42.25 43.77 2
16 Nadolney, McKayla JR Davenport 45.27 43.93 5
17 Jones, Payton JR Illinois-Chi 44.10 43.98 5
18 Banes, Veronica JR Central Stat 44.30 6
19 Borgman, Molly JR Grand Valley 45.75 44.88 5
20 Patton, Victoria JR Grand Valley 43.70 44.94 4
21 Hendriksen, Elisa SO Eastern Mich 43.75 45.89 4
22 Miedema, Sammy SR Davenport 46.00 46.08 5
23 Anderson, Alexis JR Central Stat 46.69 6
24 Parker, Brittany JR Davenport 44.00 47.04 4
25 Freese, Lindsay FR St. Francis 49.54 47.14 6
26 Homann, Alexandria SO Concordia (M 47.36 47.17 5
27 Floyd, Angelica FR Grand Valley 42.15 48.10 2
28 Clark, Ashley SR St. Francis 45.68 48.12 5
29 Buskirk, Kim SO Grace Bible 48.89 6
30 Satterfield, Emily SR Concordia (M 58.76 54.72 6
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Nelms, Michaela FR Eastern Mich 55.80 56.17 1
2 Johnston, Micah SO Eastern Mich 55.44 56.34 1
3 Moody, Jenna SR St. Francis 54.99 56.38 1
4 Gibson, Keypathwa FR Eastern Mich 55.44 57.98 1
5 Spann, Denise JR Michigan Sta 56.64 58.12 2
6 Eby, Jessica FR Grand Valley 56.50 58.57 2
7 Beverly, Caleigh SR St. Francis 1:02.35 1:01.82 3
8 VanOrder, Mara SO Cornerstone 1:01.48 1:02.39 2
9 Koetsier, Katlyn FR Cornerstone 1:02.00 1:02.53 3
10 Phillips, Vivica FR Lewis 1:03.57 1:03.62 4
11 Weidacher, Jenna FR Lewis 1:01.50 1:03.82 3
12 Miedema, Kennedy JR Davenport 1:05.20 1:03.88 4
13 Speelman, Paige FR St. Francis 59.69 1:05.21 2
14 Snyder, Nicole SO Ferris State 1:03.00 1:05.51 3
15 Langmeyer, Jolie FR Cornerstone 1:03.00 1:07.50 3
16 Freese, Lindsay FR St. Francis 1:05.17 1:07.86 4
17 Heyboer, Paige FR Grace Bible 1:26.30 4
Women 600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mullins, Taylor JR Michigan Sta 1:32.70 1:35.05
2 Mayforth, Celina FR St. Francis 1:40.50 1:37.20
3 Sharpe, Jocelyn JR Eastern Mich 1:40.00 1:38.29
4 Bruno, Eva FR St. Francis 1:42.60 1:41.09
5 Parker, Brittany JR Davenport 1:45.52 1:46.64
6 Clasen, Abbey FR Grand Valley 1:41.20 1:47.19
7 Kennedy, Devon JR Davenport 2:03.29 2:03.54
Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sifuentes, Nicole Saucony 2:08.00 2:09.10 1
2 Walters, Rachael JR Grand Valley 2:06.69 2:10.00 1
3 Jansohn, Carola FR Unattached 2:14.00 2:13.85 2
4 Barrett, Mallory FR Unattached 2:10.00 2:13.98 1
5 Herod, Kendall SO Stanislaus S 2:13.00 2:14.25 1
6 Schuster, Sarah SR Bellarmine 2:16.00 2:14.47 2
7 Fuerst, Morgan SO Saginaw Vall 2:12.00 2:14.61 1
8 Burnup, Carly JR Grand Valley 2:15.35 2:14.90 2
9 Macleod, Ashleigh FR Lewis 2:11.00 2:15.02 1
10 Wall, Emily FR Unattached 2:16.00 2:15.17 2
11 Salinas, Yajaira FR Stanislaus S 2:20.00 2:18.14 3
12 Mesa, Claire SR Eastern Mich 2:14.94 2:19.10 1
13 Schmidt, Molly FR Unattached 2:17.90 2:19.49 2
14 Walker, Akia SO Stanislaus S 2:13.00 2:21.77 1
15 Distelrath, Madison FR Eastern Mich 2:19.00 2:22.04 3
16 Click, Haley FR Unattached 2:17.00 2:25.22 2
17 Sorokin, Amanda SO Cornerstone 2:22.60 2:27.34 3
18 Neumar, Sarah SO Hope 2:25.00 2:28.64 3
19 Greydanus, Hattie JR Unattached 2:37.00 2:29.31 4
20 Castillo, Natalie FR Stanislaus S 2:25.00 2:30.54 3
21 Albus, Sierra FR Cornerstone 2:25.00 2:31.70 3
22 Vander Kooy, Sophia SO Hope 2:28.94 2:33.42 4
23 Bohatch, Katya SO Cornerstone 2:26.81 2:33.55 3
24 Secord, Madison SO Cornerstone 2:26.00 2:36.13 3
25 Roels, Alyssa JR Unattached 2:37.00 2:36.31 4
26 Cole, Jacinda FR Hope 2:35.00 2:37.57 4
27 Oglesby, Adrienne FR Central Stat 2:50.00 2:51.18 4
28 Davies, Danielle SO Grace Bible 3:06.75 4
29 Jackson, Courtney JR Central Stat 3:03.77 3:08.43 4
-- Schuster, Cassie SO Grand Valley 2:15.09 DNF 2
Women 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sereno, Virginia SR Unattached 4:45.00 4:48.43 1
2 Meier, Hannah SR Unattached 4:55.00 4:48.66 1
3 Hill, Alice FR Unattached 5:00.00 4:48.89 1
4 Gallagher, Kieran SR Unattached 4:48.00 4:53.80 1
5 Roeske, Hannah FR Unattached 4:55.00 4:55.72 1
6 Distelrath, Madison FR Eastern Mich 5:08.00 5:02.32 1
7 Vanitvelt, Julia FR Unattached 5:02.00 5:03.39 1
8 Love, Haylee SR Anderson (S. 4:53.61 5:04.87 1
9 Pabla, Harleen JR Stanislaus S 4:57.00 5:05.47 1
10 Morales, Clarissa SO Stanislaus S 4:55.00 5:06.07 1
11 Mejia, Cynthia SO Stanislaus S 4:55.00 5:06.11 1
12 McNamara, Mary Kate JR Unattached 5:00.00 5:10.03 1
13 Tell, Dakota NA Unat-Concord 5:30.00 5:19.43 2
14 Pedzinski, Emily JR Unattached 5:03.00 5:22.92 1
15 Johnson, Amanda SO Wis.-Parksid 5:17.20 5:27.40 2
16 Isom, Kayla FR Illinois-Chi 5:35.98 5:32.29 2
17 Buskirk, Kim SO Grace Bible 5:45.50 5:38.39 2
18 Jaenicke, Olivia Notre Dame R 5:30.00 5:41.33 2
19 Oglesby, Adrienne FR Central Stat 6:10.00 6:49.33 2
20 Davies, Danielle SO Grace Bible 7:03.76 2
21 Mercer, Nat SO Grace Bible 7:52.92 2
-- Sifuentes, Nicole Saucony 4:48.00 DNF 1
-- Badger, Sydney SR Unattached 4:48.00 DNF 1
Women 3000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Morrissey, Jamie SR Unattached 9:15.00 9:15.54 1
2 Meier, Haley SR Unattached 9:30.00 9:22.07 1
3 Addison, Rebecca Saucony 9:15.00 9:23.28 1
4 Richards, Emily SR Ohio Norther 9:30.00 9:23.61 1
5 Zieve, Sarah SR Unattached 9:30.00 9:30.34 1
6 Ludge, Allie SO Grand Valley 9:40.00 9:39.05 1
7 Wyns, Jenna SR Eastern Mich 9:46.85 9:42.56 1
8 Leonard, Ellie SR Unattached 9:50.00 9:54.07 1
9 DeGenero, Micaela SO Unattached 9:35.00 9:54.77 1
10 Powers, Raquel FR Unattached 9:55.00 9:55.73 1
11 Bendewald, Rachel SR Grand Valley 9:45.00 9:56.93 1
12 Patterson, Gina JR Grand Valley 9:40.00 9:58.90 1
13 Reynolds, Faith JR Unattached 10:00.00 10:03.52 1
14 Noall, Lucie JR Queens (N.C. 10:00.00 10:04.95 1
15 Knott, Ashlee SR St. Francis 10:35.00 10:24.78 2
16 Morales, Clarissa SO Stanislaus S 10:00.00 10:25.07 2
17 Brian, Olivia FR Unattached 10:10.00 10:28.37 1
18 Mejia, Cynthia SO Stanislaus S 10:00.00 10:30.23 2
19 Teerman, Malea FR Grand Valley 10:10.00 10:36.03 2
20 Posthuma, Morgan JR Davenport 10:19.87 10:39.01 2
21 Parker, Lilah FR Unattached 10:25.00 10:40.92 2
22 Gustafsson, Emma JR Unattached 10:10.00 10:52.76 2
23 Carrillo, Iris FR Stanislaus S 10:30.00 11:05.50 2
24 Lopez, Sahian SO Illinois-Chi 10:56.60 11:07.25 2
25 Karl, Emily JR Loyola (Ill. 11:00.00 11:10.88 2
26 Glaser, Pilar SO Loyola (Ill. 11:00.00 11:23.72 2
27 LaRock, Maddie SO Illinois-Chi 11:20.00 11:35.97 2
-- Sifuentes, Nicole Saucony 9:30.00 DNF 1
-- Sereno, Virginia SR Unattached DNF 1
Women 5000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bogdanova, Alsu SR Eastern Mich 16:20.77 16:16.81 1
2 Hanle, Leah SO Mount Olive 16:24.45 16:32.89 1
3 Cizmas, Natalie SR Eastern Mich 16:12.72 16:34.18 1
4 Stephens, Joanna Gazelle Elite 16:54.52 16:38.58 1
5 Johnson, Samantha Gazelle Elite 16:29.74 16:42.50 1
6 Meyers, Sydney JR Eastern Mich 16:44.93 16:45.99 1
7 Haubert, Kelly SR Grand Valley 16:40.00 16:52.26 1
8 Crone, Erin SR Bellarmine 17:04.33 17:01.50 1
9 Palmer, Moriah SR Unattached 16:45.61 17:05.51 1
10 Groeber, Hanna SO Grand Valley 17:00.00 17:16.15 1
11 Wolkenhauer, Hannah JR Queens (N.C. 16:45.00 17:17.37 1
12 Metzger, Stacey SO Grand Valley 16:45.00 17:18.38 1
13 Arnold, Kaitlyn Dark Horse R 17:00.00 17:21.12 1
14 Etelamaki, Kathryn SO Ferris State 17:00.00 17:26.12 1
15 Caltagirone, Megan FR Grand Valley 17:00.00 17:29.09 1
16 Klynstra, Jenna SR Grand Valley 17:15.00 17:30.13 2
17 Hansen, Allison JR Illinois-Chi 17:47.53 17:39.38 2
18 Cullings, Tarynn FR Eastern Mich 17:55.00 17:45.41 2
19 Tremaine, Audrey SR Q Elite 17:55.00 17:46.92 2
20 Hamilton, Emily JR Hope 17:50.16 17:51.43 2
21 Malone, Allyson JR Anderson (S. 17:55.00 18:05.09 2
22 Crouch, Abby SO Grand Valley 17:15.00 18:09.59 2
23 Deruytter, Natane SO Queens (N.C. 17:38.21 18:17.26 1
24 Crosson, Catherine SR St. Francis 18:27.92 18:23.94 2
25 Evans, Olivia FR Anderson (S. 17:55.00 18:26.38 2
26 Lowe, Avery JR Hope 17:57.00 18:32.00 2
27 Sluiter, Jessica Unattached 20:00.00 18:37.58 2
28 Kaisho, Ai SO Illinois-Chi 18:39.22 18:47.83 2
29 Schwartz, Hannah Notre Dame R 19:18.00 19:02.97 2
30 Arellano, Allyson FR Queens (N.C. 18:15.00 19:15.36 2
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Goff, Allyson SR Eastern Mich 8.50 8.63Q 2
2 Wiggins, Tiara SR Grand Valley 8.75 8.75Q 1
3 Byrd, Tifani SR Eastern Mich 8.69 8.91Q 3
4 O'Neal, Ayanna SO Eastern Mich 8.70 8.82q 1
5 Pangori, Andrea SO Michigan Sta 9.19 8.95q 1
6 Luba, Breanna SR Grand Valley 8.75 8.95q 3
6 Franklin, Sophia FR Michigan Sta 9.00 8.95q 2
8 Patton, Victoria JR Grand Valley 9.15 9.10q 1
9 Morrison, Samantha SO Davenport 9.20 9.15q 3
10 Ataessien, Joelle SO Lewis 8.85 9.30 2
11 Borgman, Molly JR Grand Valley 9.58 9.38 2
12 Gustad, Jessica SO Grand Valley 9.03 9.42 3
13 Schafer, Emma SO Unattached 9.65 9.60 1
14 Fajardo, Janine SO Illinois-Chi 9.66 9.84 1
15 Galusha, Abbey SO Lewis 10.42 9.96 2
16 Peterson, Grace SR Grand Valley 9.74 10.00 3
17 Anderson, Alexis JR Central Stat 9.57 10.05 2
18 Johnson, Brooke SR Grand Valley 10.06 1
19 Schaffer, Jennica FR Davenport 10.18 3
20 Shepard, Franchesca SO Stanislaus S 10.96 2
21 Nettie, Emily FR GV Running C 12.00 11.15 2
22 Buhr, Leah FR Lewis 11.41 3
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Goff, Allyson SR Eastern Mich 8.63 8.72
2 Wiggins, Tiara SR Grand Valley 8.75 8.74
3 O'Neal, Ayanna SO Eastern Mich 8.82 8.76
4 Byrd, Tifani SR Eastern Mich 8.91 8.83
5 Franklin, Sophia FR Michigan Sta 8.95 8.95
6 Luba, Breanna SR Grand Valley 8.95 9.14
7 Patton, Victoria JR Grand Valley 9.10 9.18
8 Pangori, Andrea SO Michigan Sta 8.95 9.25
9 Morrison, Samantha SO Davenport 9.15 9.41
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Grand Valley St. 'A' 3:43.95 3:43.91 1
1) Sreenan, Nicole FR 2) Ritter, Angela SR
3) Johnson, Heather JR 4) Walters, Rachael JR
2 Eastern Michigan 'A' 3:45.00 3:44.29 1
1) Nelms, Michaela FR 2) Johnston, Micah SO
3) Gibson, Keypathwa FR 4) Jones, Jasmine SR
3 Michigan State 'A' 3:50.00 3:50.63 1
1) Spann, Denise JR 2) Mullins, Taylor JR
3) Bogan, Brooke FR 4) Pangori, Andrea SO
4 Loyola (Ill.) 'A' 3:54.00 3:55.12 1
1) Wallace, Kyndall SO 2) Walters, Lindsay SO
3) Rodney, Brady SR 4) Simmons, Natajah JR
5 Lewis 'A' 3:54.45 3:55.46 1
1) Stennis, Charlyncia SO 2) Jones, Taylor SR
3) Macleod, Ashleigh FR 4) Heinzer, Allie SO
6 St. Francis (Ill.) 'A' 3:55.68 3:58.17 2
1) Moody, Jenna SR 2) Beverly, Caleigh SR
3) Bruno, Eva FR 4) Mayforth, Celina FR
7 Grand Valley St. 'B' 3:52.95 3:58.30 2
1) O'Connell, Jessica SR 2) Beulla, Sarah SO
3) Roedel, Emma SO 4) Eby, Jessica FR
8 Grand Valley St. 'C' 3:53.95 4:02.16 2
1) Luba, Breanna SR 2) Wiggins, Tiara SR
3) Bax, Devyn SO 4) Hicks, Kylie SR
9 Stanislaus State 'A' 3:57.00 4:05.28 1
1) Peterson, Naomi SO 2) Herod, Kendall SO
3) Walker, Akia SO 4) Salinas, Yajaira FR
10 Eastern Michigan 'B' 3:55.00 4:08.20 2
1) Mason, Brittni SO 2) Harris, Jessica JR
3) Mesa, Claire SR 4) Sharpe, Jocelyn JR
11 Grand Valley St. 'D' 4:02.95 4:10.31 3
1) Floyd, Angelica FR 2) Burnup, Carly JR
3) Stuedemann, Willow FR 4) Borgman, Molly JR
12 Cornerstone 'A' 4:10.00 4:13.07 3
1) VanOrder, Mara SO 2) Koetsier, Katlyn FR
3) Meldrum, Jaxsen FR 4) Leudy, Morgan FR
13 Central State 'A' 4:17.20 4:13.29 3
1) Lockhart, Iesha SR 2) Wallace, Mysia JR
3) Seay, Daphne FR 4) Banes, Veronica JR
14 Eastern Michigan 'C' 3:55.00 4:27.30 2
1) Bourg, Kristine SO 2) Dreimane, Dace SR
3) Hendriksen, Elisa SO 4) Carr, Rebekah JR
15 Cornerstone 'B' 4:18.00 4:36.78 3
1) Sorokin, Amanda SO 2) Albus, Sierra FR
3) Bohatch, Katya SO 4) Secord, Madison SO
Women High Jump
==========================================================================================
1.38m 1.43m 1.48m 1.53m 1.58m
1.63m 1.68m 1.74m
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Mills, Kathryn SR Grand Valley 1.64m 1.68m 5-06.00
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73
P P P O O XO XXO XXX
2 Dreimane, Dace SR Eastern Mich 1.66m 1.63m 5-04.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68
P P P P O XO XXX
2 Pangori, Andrea SO Michigan Sta 1.64m 1.63m 5-04.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68
P P O O O XO XXX
4 Bont, Mallory SR Davenport 1.65m J1.63m 5-04.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68
P P O O O XXO XXX
5 Tea-Hui, Jessica SR Grand Valley 1.54m J1.63m 5-04.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68
P P O O XXO XXO XXX
5 Schafer, Emma SO Unattached 1.45m J1.63m 5-04.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68
P O O O XXO XXO XXX
7 Westers, Emily FR Eastern Mich 1.65m 1.58m 5-02.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63
P P O O O XXX
8 Sayre, Lauren SO Grand Valley 1.59m J1.58m 5-02.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63
P P O XXO XXO XXX
9 Shepard, Franchesca SO Stanislaus S 1.61m 1.53m 5-00.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
P O O O XXX
10 Morrison, Samantha SO Davenport 1.58m J1.53m 5-00.25
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
P O O XXO XXX
11 Bouwhuis, Nadia SO Davenport 1.52m 1.48m 4-10.25
1.38 1.43 1.48 1.53
P O O XXX
12 Bekius, Anna JR Cornerstone 1.47m J1.48m 4-10.25
1.38 1.43 1.48 1.53
P O XXO XXX
12 Michalski, Emily JR Davenport 1.65m J1.48m 4-10.25
1.38 1.43 1.48 1.53
P O XXO XXX
14 Moerdyk, Faith SR Cornerstone 1.48m 1.43m 4-08.25
1.38 1.43 1.48
XO O XXX
15 Galusha, Abbey SO Lewis 1.43m 1.38m 4-06.25
1.38 1.43
O XXX
Women Pole Vault
==========================================================================================
Everyone will jump on ONE pit.
2.20m, 2.50m, 2.80, 3.00m,3.20m, 3.35m, 3.50m, 3.65m, 3.80m
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Hixson, Kristen Unattached 4.30m 4.25m 13-11.25
4.25 4.40
O XXX
2 Chorny, Lauren SR Unattached 4.25m 3.95m 12-11.50
3.80 3.95 4.10
O XXO XXX
3 Franklin, Sophia FR Michigan Sta 3.90m 3.80m 12-05.50
3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P XO XO O XXX
4 Powell, Kamie SR Michigan Sta 3.51m 3.50m 11-05.75
3.35 3.50 3.65
O O XXX
4 Janevski, Kayla SO Michigan Sta 3.70m 3.50m 11-05.75
3.35 3.50 3.65
O O XXX
6 LeRoux, Gabriella FR Michigan Sta 3.65m 3.35m 10-11.75
3.35 3.50
O XXX
8 Simmons, Graysen FR Eastern Mich 3.75m J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
XO XXO XXX
8 Carr, Rebekah JR Eastern Mich 3.45m 3.20m 10-06.00
3.00 3.20 3.35
O O XXX
9 Arriaga, Angelica SR Lewis 3.35m 2.80m 9-02.25
2.80 3.00
O XXX
9 Schaffer, Jennica FR Davenport 2.80m 9-02.25
2.80 3.00
O XXX
9 Kaliniak, Michaela SR Unattached 3.20m 2.80m 9-02.25
2.80 3.00
O XXX
12 Volpendesta, Cierra SO St. Francis 2.31m 2.25m 7-04.50
2.25 2.50
O XXX
Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Dreimane, Dace SR Eastern Mich 6.04m 5.49m 18-00.25
5.36m 5.38m 4.97m 5.46m 5.49m 5.47m
2 Arnold, Mackenzie SO Loyola (Ill. 5.50m 5.48m 17-11.75
5.19m 5.15m 5.27m FOUL 5.48m 5.39m
3 Bont, Mallory SR Davenport 5.20m 5.40m 17-08.75
FOUL 5.23m 5.40m 5.12m PASS 5.32m
4 Allen, Shelby SR Michigan Sta 5.30m 5.33m 17-06.00
5.30m 5.31m 4.90m 5.26m 5.20m 5.33m
5 Floyd, Angelica FR Grand Valley 5.55m 5.28m 17-04.00
4.64m 5.28m 5.17m 4.97m 5.13m PASS
6 Washington, Crystal FR Eastern Mich 5.45m 5.27m 17-03.50
FOUL 5.08m 5.27m 5.18m 5.09m 5.07m
7 Robinson, Autumn JR Michigan Sta 5.87m 5.14m 16-10.50
5.14m 5.10m 5.11m 5.13m 5.07m 5.11m
8 Matkin, Emily JR Grand Valley 5.40m 5.12m 16-09.75
FOUL 4.99m 5.12m FOUL 4.99m FOUL
9 Kozielski, Sylvia SO Lewis 5.45m 5.10m 16-08.75
5.10m 4.79m 4.75m 4.94m FOUL 4.87m
10 Hollins, Kyhra SR Central Stat 5.41m 5.07m 16-07.75
5.07m 5.00m 4.84m
11 Johnson, Morgan SR Michigan Sta 5.54m 5.06m 16-07.25
5.06m FOUL 5.05m
12 Salzbrunn, Gianna SO Eastern Mich 5.39m 5.02m 16-05.75
5.02m 4.81m 4.95m
13 Bourg, Kristine SO Eastern Mich 5.45m 4.93m 16-02.25
4.76m 4.61m 4.93m
14 Edwards-House, Jakara FR Davenport 5.00m 4.91m 16-01.50
4.91m 4.71m FOUL
15 Washpun, Kiera SR Loyola (Ill. 6.10m 4.89m 16-00.50
FOUL FOUL 4.89m
16 Morrison, Samantha SO Davenport 5.00m 4.86m 15-11.50
4.86m 4.74m 4.69m
17 Anderson, Alexis JR Central Stat 4.86m 4.72m 15-06.00
4.72m 3.74m 4.56m
18 Foxhoven, Cassidy JR Mark Hiben A 4.82m 4.68m 15-04.25
4.31m 4.42m 4.68m
19 Shepard, Franchesca SO Stanislaus S 4.86m 4.60m 15-01.25
4.60m 4.46m 4.11m
20 Udaku, Chieme FR Davenport 5.00m 4.55m 14-11.25
4.47m 4.55m 4.29m
21 Rollins, Jewel JR Central Stat 4.83m 4.49m 14-08.75
4.49m FOUL FOUL
21 Leudy, Morgan FR Cornerstone 4.80m 4.49m 14-08.75
4.40m 4.43m 4.49m
23 Jones, Payton JR Illinois-Chi 4.48m 14-08.50
4.24m 3.55m 4.48m
24 Sanders, Makenna SR Mark Hiben A 4.90m 4.35m 14-03.25
4.33m 4.35m FOUL
25 Pozulp, Kendall FR Benedictine 4.55m 4.04m 13-03.25
3.74m 3.61m 4.04m
26 Volpendesta, Cierra SO St. Francis 3.92m 3.64m 11-11.50
3.64m 3.54m FOUL
Women Triple Jump
==========================================================================================
Wood Board at 32' and Taped Board at 28'
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Wilder, Allison Unattached 12.55m 12.33m 40-05.50
12.12m 12.21m 12.33m 12.21m FOUL 11.92m
2 Pulliam, Cierra JR Lewis 12.53m 12.16m 39-10.75
11.64m 12.06m 12.16m FOUL 11.61m FOUL
3 Allen, Shelby SR Michigan Sta 12.27m 11.87m 38-11.50
FOUL 11.80m 11.77m FOUL 11.87m 11.81m
4 Washington, Crystal FR Eastern Mich 11.89m 11.75m 38-06.75
11.48m 11.44m 11.26m 11.44m 11.75m 11.75m
5 Drake, Hannah JR Cornerstone 11.44m 11.34m 37-02.50
11.16m 11.34m 11.09m 11.16m 11.24m FOUL
6 Taylor, Keanu SR Lewis 11.83m 10.84m 35-06.75
FOUL FOUL 10.84m 10.49m FOUL 10.61m
7 Reeves, Alex SO Grand Valley 10.50m 10.80m 35-05.25
FOUL 10.57m 10.80m PASS PASS PASS
8 Udaku, Chieme FR Davenport 10.00m 10.49m 34-05.00
10.42m 10.49m FOUL PASS PASS PASS
9 Porter, Mercedes SR Lewis 10.98m 10.36m 34-00.00
FOUL 10.36m FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Armstrong, Kendal FR Unattached 10.50m 10.28m 33-08.75
10.28m 10.07m 9.99m
11 Johnson, Morgan SR Michigan Sta 11.54m 10.25m 33-07.50
FOUL 10.25m FOUL
12 Pozulp, Kendall FR Benedictine 9.10m 8.85m 29-00.50
FOUL FOUL 8.85m
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Avery, Dajsha SR Grand Valley 15.42m 14.83m 48-08.00
14.33m 14.11m 14.83m 13.89m 14.24m 14.13m
2 Johnson, Kayli FR Michigan Sta 14.00m 14.47m 47-05.75
14.47m FOUL 13.33m 13.44m 13.12m FOUL
3 Kadlec, Lane JR Lewis 14.32m 14.22m 46-08.00
13.04m 14.22m 13.26m FOUL FOUL 13.62m
4 Lechner, Erika FR Grand Valley 14.75m 13.84m 45-05.00
13.22m FOUL 13.84m FOUL 13.52m FOUL
5 Sargent, Nicole FR Michigan Sta 14.00m 13.48m 44-02.75
13.16m FOUL 12.36m FOUL FOUL 13.48m
6 Smallegan, Heather SR Michigan Sta 13.55m 13.41m 44-00.00
12.74m 13.22m 13.04m 12.95m 13.41m 12.92m
7 Roethlisberger, Sarah SO Michigan Sta 13.40m 13.25m 43-05.75
12.77m 12.78m 12.64m 12.67m 13.25m 13.07m
8 Pyles, Elizabeth FR Unattached 14.00m 12.72m 41-08.75
12.72m 12.04m 12.66m FOUL 12.62m 12.47m
9 Robinson-Mitchell, Frane FR Unattached 13.00m 12.55m 41-02.25
11.85m 12.55m FOUL
10 Mansperger, Mariah JR Unattached 13.00m 12.52m 41-01.00
10.97m 10.84m 12.52m
11 DeSappio, Brianna FR Grand Valley 14.00m 12.15m 39-10.50
11.71m 12.15m 11.73m
12 Clarke, Kadian FR Eastern Mich 14.10m 12.14m 39-10.00
10.67m 12.14m 11.77m
13 Gal, Paulina SR Loyola (Ill. 13.38m 11.96m 39-03.00
11.89m FOUL 11.96m
14 Shanower, Stephanie SR Loyola (Ill. 12.84m 11.86m 38-11.00
10.69m 11.86m 11.12m
15 Goodwin, Bobbie SO Grand Valley 12.00m 11.84m 38-10.25
FOUL FOUL 11.84m
16 Edmonds, Hannah SO Cornerstone 11.52m 11.57m 37-11.50
11.13m 11.50m 11.57m
17 Wymer, Kylie FR Lewis 13.20m 11.45m 37-06.75
11.08m FOUL 11.45m
18 Peterson, Grace SR Grand Valley 9.35m 11.18m 36-08.25
11.18m 9.78m 11.01m
19 Wittenbach, Gabby SR Cornerstone 11.77m 11.16m 36-07.50
10.93m 11.16m 11.16m
20 Johnson, Emma SO St. Francis 11.63m 11.14m 36-06.75
9.53m 9.90m 11.14m
21 Luthman, Savanah FR Eastern Mich 12.30m 10.68m 35-00.50
FOUL 9.99m 10.68m
22 Lowther, Breanna SR Stanislaus S 10.82m 10.34m 33-11.25
10.34m FOUL 9.59m
23 Gustad, Jessica SO Grand Valley 9.35m 10.18m 33-04.75
10.06m 9.65m 10.18m
24 Crittenden, Ariyan SO Lewis 10.96m 9.83m 32-03.00
9.35m 9.83m FOUL
25 Johnson, Brooke SR Grand Valley 9.35m 9.82m 32-02.75
9.82m 9.22m 8.96m
26 Russcher, Emily SO Cornerstone 10.35m 9.55m 31-04.00
8.75m 9.55m FOUL
27 Harris, Jaycie FR Eastern Mich 10.70m 9.42m 30-11.00
9.42m FOUL FOUL
28 Yanni, Brianna SO St. Francis 11.61m 9.05m 29-08.25
8.53m 9.05m FOUL
29 Meza, Angie JR Stanislaus S 11.30m 8.73m 28-07.75
8.14m FOUL 8.73m
30 Sims, Alana FR Eastern Mich 10.10m 8.32m 27-03.75
8.32m 7.89m 7.83m
31 Mercer, Nat SO Grace Bible 8.05m 8.22m 26-11.75
8.22m 8.19m 7.36m
32 Kastler, Kendall FR St. Francis 7.76m 25-05.50
7.76m 6.71m 7.25m
33 Jones, Payton JR Illinois-Chi 7.24m 23-09.00
FOUL 7.21m 7.24m
34 Heyboer, Paige FR Grace Bible 5.97m 19-07.00
5.73m 5.97m FOUL
Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Goodwin, Bobbie SO Grand Valley 17.00m 18.07m 59-03.50
18.07m 16.67m FOUL 17.33m FOUL FOUL
2 Pajot, Stephanie JR Michigan Sta 16.16m 17.39m 57-00.75
16.97m 17.39m 16.74m 15.93m FOUL 15.49m
3 DeSappio, Brianna FR Grand Valley 16.00m 16.88m 55-04.75
16.29m 16.61m 16.88m 15.82m 15.80m 16.61m
4 Lowther, Breanna SR Stanislaus S 14.96m 16.75m 54-11.50
15.35m 16.44m 16.75m 16.21m 15.86m
5 Johnson, Kayli FR Michigan Sta 14.30m 15.96m 52-04.50
14.87m 14.86m 15.96m 14.82m 13.62m 14.95m
6 Kadlec, Lane JR Lewis 17.08m 15.69m 51-05.75
15.69m 15.58m 15.51m 15.57m FOUL FOUL
7 Wittenbach, Gabby SR Cornerstone 16.27m 15.65m 51-04.25
15.14m 15.11m 14.76m 14.65m 15.08m 15.65m
8 Avery, Dajsha SR Grand Valley 17.63m 15.63m 51-03.50
15.52m 15.60m 15.63m ND ND ND
9 Hecksel, Mary SO Grand Valley 15.88m 15.45m 50-08.25
14.03m FOUL 14.96m 14.41m 14.26m 15.45m
10 Braun, Hayley SR Loyola (Ill. 16.49m 14.86m 48-09.00
FOUL 14.86m FOUL
11 Mertz, Laurel JR Loyola (Ill. 13.89m 14.53m 47-08.00
14.37m 14.53m 13.36m
12 Lechner, Erika FR Grand Valley 16.50m 14.35m 47-01.00
FOUL 14.35m FOUL
12 Sargent, Nicole FR Michigan Sta 15.00m 14.35m 47-01.00
FOUL 14.35m FOUL
14 Mansperger, Mariah JR Unattached 17.00m 14.32m 46-11.75
FOUL FOUL 14.32m
15 Robinson-Mitchell, Frane FR Unattached 14.00m 14.11m 46-03.50
FOUL 14.11m FOUL
16 Yanni, Brianna SO St. Francis 13.40m 14.07m 46-02.00
14.05m 14.07m 13.52m
17 Bodnar, Brittany SO St. Francis 13.16m 13.98m 45-10.50
12.70m 13.82m 13.98m
18 Edmonds, Hannah SO Cornerstone 11.85m 13.86m 45-05.75
13.66m FOUL 13.86m
19 Johnson, Emma SO St. Francis 12.64m 13.65m 44-09.50
13.65m 12.98m 13.30m
20 Luthman, Savanah FR Eastern Mich 14.63m 13.55m 44-05.50
13.55m 12.94m
21 Meza, Angie JR Stanislaus S 14.80m 13.18m 43-03.00
FOUL 13.18m 12.38m
22 Roethlisberger, Sarah SO Michigan Sta 13.28m 12.97m 42-06.75
12.97m FOUL 11.17m
23 Shanower, Stephanie SR Loyola (Ill. 14.72m 12.94m 42-05.50
12.88m 12.94m FOUL
23 Clarke, Kadian FR Eastern Mich 15.55m 12.94m 42-05.50
FOUL FOUL 12.94m
25 Pyles, Elizabeth FR Unattached 14.00m 12.93m 42-05.25
12.20m FOUL 12.93m
26 Harris, Jaycie FR Eastern Mich 12.94m 12.46m 40-10.50
12.46m FOUL 11.17m
27 Hatalla, Natalie SR Lewis 12.84m 12.27m 40-03.25
11.84m 12.24m 12.27m
28 Russcher, Emily SO Cornerstone 12.85m 11.70m 38-04.75
11.70m 11.56m FOUL
29 Troxell, Reina SO Ferris State 13.66m 11.24m 36-10.50
FOUL 10.74m 11.24m
30 Sims, Alana FR Eastern Mich 11.28m 10.83m 35-06.50
10.83m FOUL FOUL
31 Wymer, Kylie FR Lewis 10.75m 35-03.25
10.75m 10.67m 9.96m
32 Kastler, Kendall FR St. Francis 9.58m 31-05.25
9.36m 0.91m 9.58m
33 Pease, Alexis JR St. Francis 10.13m 9.39m 30-09.75
9.39m FOUL FOUL
34 Crittenden, Ariyan SO Lewis 9.19m 30-02.00
8.81m 9.19m 9.14m
Men 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Crawford, Shane SR Unattached 6.80 6.88Q 4
2 Johnson, Jordan JR Benedictine 6.88 6.94Q 7
3 Davis, Jeremiah SO Grand Valley 7.15 6.96Q 5
4 Elmore, Tyler FR Loyola (Ill. 6.96 7.00Q 2
5 Arop, Emmanuel SO Grand Valley 6.91 7.01Q 6
6 Edwards, Jon SO Michigan Sta 7.05 7.09Q 1
7 Morgan, Savalas SO Michigan Sta 6.94 7.20Q 3
8 Ingram, Devin SR Lewis 6.98 6.96q 7
9 Capers, Thomas JR Grand Valley 6.99 6.99q 5
10 Duncan, Jordan SR St. Francis 6.87 7.02 5
11 Dwumfour-Poku, David FR Cornerstone 7.14 7.04 2
12 Haye, Jahaven JR Benedictine 6.95 7.04 6
13 Noble, Ethan FR Grand Valley 6.90 7.05 2
14 Jones, Kenny JR Grand Valley 7.10 7.07 2
15 Edwards, Michael SO Loyola (Ill. 7.10 7.08 7
16 Wells, Octavian SO Loyola (Ill. 7.07 7.10 4
17 Hill, Roman SO Benedictine 7.12 7.13 6
18 Agodu, Will JR Michigan Sta 7.05 7.16 4
19 DaSilva, Earvin FR Michigan Sta 7.05 7.16 1
20 McFadden, Darryl JR Lewis 7.25 7.18 4
21 Felix, Omari FR Central Stat 7.19 7
22 Brass, Devyn SO Grand Valley 7.20 7.24 4
23 Reich, Joe FR Loyola (Ill. 7.27 4
24 Jawo-Smalla, Saiko SO Cornerstone 7.14 7.27 7
25 Alberdi, David FR Grand Valley 7.22 7.28 1
26 Golson, Jaylin SO Grand Valley 7.10 7.28 6
27 Sanders, Wanya FR Grand Valley 7.22 7.30 1
28 Walker, Daniel FR Grand Valley 7.12 7.33 3
29 Watrous, Austin SO Davenport 7.40 7.33 2
29 Wash, Tyler FR Central Stat 7.33 4
31 Papper, Michael SO Loyola (Ill. 7.11 7.36 3
32 DiVenere, Vince FR Loyola (Ill. 7.36 2
33 Todhunter, Regan JR Loyola (Ill. 7.40 1
34 Boomer, Drake JR Davenport 7.40 7.43 6
35 Doeden, Charlie SO Davenport 7.35 7.44 6
36 Saunders, Malik JR Lewis 7.31 7.45 7
37 Pratt, Austin FR Cornerstone 7.50 7.46 4
38 Morgan, Chris SO Concordia (M 7.46 7.46 7
39 Drewyor, Ryan SR Unattached 7.48 7.48 5
40 Johnson, Rodger FR Grand Valley 7.35 7.51 3
41 Bonilla, Adrian JR Davenport 7.58 7.58 2
42 Borja, Andrew JR GV Running C 7.50 7.58 1
43 Skogheim, Zach FR Grand Valley 7.32 7.58 2
44 O'Hare, Sean SO Unattached 7.30 7.59 5
45 Fleser, Justin JR Davenport 7.67 6
46 Marshall, Andrew FR Cornerstone 7.50 7.69 1
47 Barber, Sean SO Illinois-Chi 7.57 7.71 7
48 Lopez, Alexander FR St. Francis 7.80 7.71 6
49 Porter, Alexander FR Unattached 7.50 7.76 4
50 Smith, Robert SO Mark Hiben A 8.00 7.82 3
51 Lesley, Paul FR Illinois-Chi 7.86 1
52 Jones, Alan SO Concordia (M 7.40 8.19 3
-- Smith-Bowers, Deionta SR PHG 6.70 FS 1
Men 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Johnson, Jordan JR Benedictine 6.94 6.90
2 Crawford, Shane SR Unattached 6.88 6.92
3 Davis, Jeremiah SO Grand Valley 6.96 6.94
4 Elmore, Tyler FR Loyola (Ill. 7.00 6.94
5 Arop, Emmanuel SO Grand Valley 7.01 6.96
6 Capers, Thomas JR Grand Valley 6.99 6.97
7 Ingram, Devin SR Lewis 6.96 7.05
8 Morgan, Savalas SO Michigan Sta 7.20 7.09
9 Edwards, Jon SO Michigan Sta 7.09 7.10
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Clarke, Antonio SR Michigan Sta 21.58 21.89 1
2 Johnson, Jordan JR Benedictine 21.25 21.97 1
3 Wells, Octavian SO Loyola (Ill. 21.83 22.04 1
4 Fleming, Matt SO Benedictine 21.26 22.05 1
5 Holesinger, Bryce SR Lewis 22.11 22.28 2
6 Elmore, Tyler FR Loyola (Ill. 22.40 22.34 2
7 Morgan, Savalas SO Michigan Sta 21.29 22.43 1
8 Ingram, Devin SR Lewis 21.97 22.49 2
9 Duncan, Jordan SR St. Francis 22.10 22.66 2
10 Haye, Jahaven JR Benedictine 21.85 22.68 1
11 Wilson, Christopher SR Unattached 22.00 22.72 2
12 McFadden, Darryl JR Lewis 22.65 22.79 3
13 Jawo-Smalla, Saiko SO Cornerstone 23.01 23.03 4
14 Binkowski, Sam SO Michigan Sta 23.09 23.09 4
15 Reynolds, Stephan SO Lewis 22.43 23.10 3
16 Edwards, Jon SO Michigan Sta 22.30 23.10 2
17 John, Mervyn SR Lewis 22.57 23.34 3
18 Felix, Omari FR Central Stat 23.43 9
19 Harris, Lucas SO Ferris State 23.00 23.44 4
20 Gray, Adam SO Benedictine 23.34 23.53 5
21 Pratt, Austin FR Cornerstone 24.80 23.57 8
22 Garner, Jalen SO Benedictine 24.15 23.63 7
23 Robertsen, Brock JR Lewis 23.33 23.63 5
24 Meskill, Michael SO Illinois-Chi 23.87 23.70 6
25 Field, Matt SO Davenport 23.30 23.70 5
26 Mogorvic, Jakob SO Illinois-Chi 23.81 23.71 6
27 Knook, Thijmen FR GV Running C 24.00 23.77 7
28 Wash, Tyler FR Central Stat 23.85 10
29 Ervin, Sharod SR Illinois-Chi 24.13 23.95 7
30 Williams, Josh JR Illinois-Chi 22.98 24.06 4
31 Bonilla, Adrian JR Davenport 23.50 24.07 5
32 Stokes, Keewaun SO Benedictine 24.37 24.12 8
33 Moore, Nick SO Michigan Sta 22.75 24.14 3
34 Atem, John FR Davenport 23.80 24.14 6
35 Meyer, Nate JR Ferris State 23.50 24.22 5
36 Gumila, Jordan FR Benedictine 23.92 24.23 7
37 Lesley, Paul FR Illinois-Chi 24.34 9
38 Morgan, Chris SO Concordia (M 24.46 24.38 8
39 Smith, Robert SO Mark Hiben A 25.00 24.44 8
40 Todhunter, Regan JR Loyola (Ill. 23.67 24.55 6
40 Barber, Sean SO Illinois-Chi 23.07 24.55 4
42 Melancon, Marcus SR St. Francis 24.17 24.80 7
43 Lopez, Alexander FR St. Francis 24.84 10
44 Driver, Anthony FR Benedictine 24.24 24.85 8
45 Dodson, Kaleb JR Davenport 24.60 25.00 8
46 Jackson, Darrell FR St. Francis 25.04 9
47 Poehl, Jared JR GV Running C 25.50 25.45 9
48 Kolbusz, Thomas SO Benedictine 25.84 9
49 Harris, Nate JR Concordia (M 25.88 10
Men 300 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Capers, Thomas JR Grand Valley 34.50 34.21 1
2 Edwards, Michael SO Loyola (Ill. 34.50 34.54 1
3 Davis, Jeremiah SO Grand Valley 36.21 35.06 3
4 Simmons, Solomon NA Unat-Concord 35.50 35.44 1
5 Sanders, Wanya FR Grand Valley 35.91 35.51 2
6 Threats, Brandon Unattached 33.49 35.65 1
7 Brown, Ja'Vonte SO Central Stat 35.68 7
8 Noble, Ethan FR Grand Valley 35.50 35.71 1
9 DiVenere, Vince FR Loyola (Ill. 36.20 35.74 3
10 Williamson, Isreal FR Central Stat 35.81 7
11 Reich, Joe FR Loyola (Ill. 36.50 35.90 3
12 Walker, Daniel FR Grand Valley 35.90 35.91 2
13 Brass, Devyn SO Grand Valley 35.93 36.13 2
14 Alberdi, David FR Grand Valley 35.92 36.31 2
15 Doeden, Charlie SO Davenport 36.05 36.40 2
16 Jones, Kenny JR Grand Valley 37.00 36.61 4
17 Johnson, Rodger FR Grand Valley 36.99 36.63 4
18 Kirkwood, Tyler SO Grand Valley 36.98 36.66 4
19 Arop, Emmanuel SO Grand Valley 36.30 37.06 3
20 Fleser, Justin JR Davenport 37.78 37.11 5
21 Hammel-Brown, Zach SO Davenport 37.30 37.29 4
22 Goodwin, Kyle SO Lewis 37.55 37.29 5
23 Porter, Alexander FR Unattached 37.50 37.40 5
24 French, Noah SO Davenport 38.50 37.56 5
25 Hoskins, Craig FR Davenport 38.00 37.59 5
26 Skogheim, Zach FR Grand Valley 36.31 37.79 3
27 Nieuwenhuis, Carson JR Davenport 37.80 37.85 5
28 Nevin, Sean SO Lewis 38.99 37.96 6
29 Heintzleman, Chaz SR St. Francis 38.90 38.20 6
30 Chatman, Chance FR Davenport 38.50 38.41 6
31 Sutton, Randy JR Lewis 38.80 38.71 6
32 Gomori, Jack SO Concordia (M 39.59 7
33 Youngblood, Darius SO Grand Valley 37.20 40.11 4
34 Gunnink, Gabriel GV Running C 40.58 7
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Golson, Jaylin SO Grand Valley 48.11 48.88 1
2 Fix, Matthew JR Wis.-Parksid 49.20 48.89 1
3 Norton, LeRon JR Loyola (Ill. 49.24 48.94 1
4 Wolliston, Brandon SR Hope 50.20 50.07 2
5 Wilson, Baron SO Central Stat 49.75 50.58 1
6 Brinks, Jacob SO Cornerstone 50.21 50.96 2
7 Harris, Lucas SO Ferris State 51.00 51.29 2
8 Stanford, Jordan SO Davenport 50.00 51.33 2
9 Scott, Juan SO Central Stat 48.10 51.42 1
10 Homik, Ryan JR Michigan Sta 50.05 51.44 2
11 Meskill, Michael SO Illinois-Chi 51.10 51.67 3
12 Mogorvic, Jakob SO Illinois-Chi 51.45 52.08 3
13 Peterson, Kendrick Notre Dame R 52.00 52.20 3
14 Meyer, Nate JR Ferris State 52.00 54.78 3
15 Kolbusz, Thomas SO Benedictine 58.13 57.45 3
Men 600 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wiater, Alec SR Michigan Sta 1:18.83 1:21.51 1
2 Burton, Noah SO Michigan Sta 1:22.10 1:21.53 1
3 Olige, Elijah JR Loyola (Ill. 1:20.88 1:22.55 1
4 French, Noah SO Davenport 1:27.00 1:24.04 2
5 Field, Matt SO Davenport 1:24.90 1:24.46 1
6 Giovannelli, Michael SR St. Francis 1:29.00 1:24.72 2
7 Chatman, Chance FR Davenport 1:27.00 1:25.86 2
8 Atem, John FR Davenport 1:28.00 1:27.92 2
9 Hector, Christian FR Ferris State 1:24.00 1:30.01 1
10 Gomori, Jack SO Concordia (M 1:39.73 1:30.22 2
Men 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Mbuta, Dennis FR Grand Valley 1:51.30 1:51.06 1
2 Walters, Jordan SO Saginaw Vall 1:51.00 1:52.88 1
3 Salomon, Nick JR Unattached 1:51.50 1:53.07 1
4 Jones, David JR Grand Valley 1:51.73 1:53.73 1
5 Valentine, Ethan SR Unattached 1:52.63 1:55.01 2
6 Groendyk, Jonathon FR Unattached 1:53.50 1:55.52 2
7 Barnes, Ethan Unattached 1:54.00 1:56.13 2
8 Walters, Tyler SO Grand Valley 1:53.55 1:56.39 2
9 Haughton, Torrain Unattached 1:50.56 1:56.49 1
10 Hasan, Jaylen FR Unattached 1:56.50 1:57.35 3
11 Pegues, Ke'Vonte' FR Unattached 1:56.50 1:57.40 3
12 Case, Jeffrey FR Grand Valley 1:56.50 1:57.47 3
13 Buteyn, Noah SR Unattached 1:52.00 1:57.61 2
14 Chapman, Peyton Unattached 1:54.69 1:58.21 2
15 Carson, Noah FR Unattached 1:57.50 1:58.60 3
16 McFarland, Andrew FR Grand Valley 1:53.25 1:58.78 2
17 Egli, Derrick FR Grand Valley 1:56.50 1:59.07 3
18 Vroegh, Kevin SR Cornerstone 1:53.79 1:59.31 2
19 Weems, Devin SR Central Stat 1:55.72 1:59.78 3
20 Togom, Job FR Unattached 1:56.50 1:59.94 3
21 Peterson, Luke JR Unattached 1:58.00 2:00.01 3
22 Van Dyk, Josh JR Unattached 2:00.00 2:00.34 4
23 Vermeulen, Hendrik SR Unattached 1:58.00 2:00.69 3
24 Jones, Brenden SO Hope 2:00.33 2:01.08 4
25 Vandebunte, Andrew SO Hope 2:01.97 2:02.46 4
26 Buday, Jacob Unattached 2:04.00 2:03.52 4
27 Peterson, Kendrick Notre Dame R 2:04.00 2:06.60 4
28 Dischinger, David SO Mark Hiben A 2:00.00 2:07.36 4
29 Wigutow, Zeke Notre Dame R 2:10.00 2:14.44 4
30 Drey, Chris SO St. Francis 2:03.15 2:15.15 4
Men 1000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Prajka, Nicholas SR Loyola (Ill. 2:27.91 2:32.30
2 McCue, Brady JR Loyola (Ill. 2:29.80 2:32.70
3 Robart, Logan JR Spring Arbor 2:32.00 2:33.13
4 Skucas, Martin FR Illinois-Chi 2:33.00 2:36.83
5 Brennan, Tom SO Illinois-Chi 2:33.00 2:39.07
6 Alexander, Dametrius FR Central Stat 2:35.00 2:41.23
Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Saavedra, Walmer SO Illinois-Chi 4:20.00 4:28.06
2 Togom, Job FR Unattached 4:20.00 4:29.26
3 Jones, Brenden SO Hope 4:35.00 4:31.34
4 King, Sirlaurence SO Illinois-Chi 4:28.00 4:31.89
5 Smith, Matt SO GV Running C 4:41.00 4:36.54
6 Weems, Devin SR Central Stat 4:23.10 4:37.41
7 Birgen, Emmanuel SO Central Stat 4:39.73 4:37.61
8 Alexander, Dametrius FR Central Stat 4:41.00 4:43.34
9 Flannery, Bryan FR Grand Valley 4:27.00 4:49.92
10 Wigutow, Zeke Notre Dame R 4:40.00 4:50.39
11 Capulong, Zach JR GV Running C 5:00.00 4:54.27
12 Rabie, Jason SR Cornerstone 4:51.41 4:58.79
13 Ketelhut, Max SO GV Running C 5:25.00 5:22.76
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rumsey, David SR Very Nice Tr 8:24.00 8:32.95
2 DeMeulenaere, Riley SO Loyola (Ill. 8:45.45 8:36.05
3 Champagne, Emmanuel FR Loyola (Ill. 8:45.05 8:36.69
4 Molinaro, Matt SR Ohio Norther 8:23.00 8:43.65
5 Bashqawi, Alex JR Illinois-Chi 8:25.05 8:51.63
6 Rill, Brixton JR Illinois-Chi 8:25.00 8:55.23
7 Birgen, Emmanuel SO Central Stat 9:00.01 9:39.18
8 Grate, Samuel SR Central Stat 10:56.25 10:02.31
Men 5000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ngandu, James SR Tiffin 13:46.63 13:57.54 1
2 Bradley, Bryce SR Grand Valley 14:07.93 13:59.04 1
3 Panning, Zach JR Grand Valley 14:02.23 14:01.35 1
4 May, Chris SR Grand Valley 14:06.50 14:05.39 1
5 Baker, Alex SR Loyola (Ill. 14:10.53 14:07.62 1
6 Woldemichael, Enael FR Grand Valley 14:21.00 14:18.71 1
7 Hazel, Mason SR Anderson (S. 14:20.00 14:18.98 1
8 De Young, Colin SO Cornerstone 14:29.71 14:21.37 1
9 Wammetsberger, Felix SO Queens (N.C. 14:20.00 14:24.38 1
10 Wallis, Daniel JR Queens (N.C. 14:20.00 14:25.70 1
11 Ripley, Zach Q Elite 14:29.91 14:27.57 1
12 Bains, Tom SR Queens (N.C. 14:20.00 14:30.46 2
13 McVey, Ian JR Ohio Norther 14:40.00 14:32.11 1
14 DeKalita, Silas SR Unattached 14:25.00 14:33.89 2
15 Holowaty, Trevor SR Ferris State 14:20.00 14:41.98 1
16 Fontana, Sean SR Grand Valley 14:15.22 14:44.01 2
17 Ledesma, Ayrton FR Gillette 14:20.00 14:45.44 1
18 Visser, Abe FR Grand Valley 14:20.00 14:46.55 1
19 Kipkemei, Nick SO Queens (N.C. 14:20.00 14:54.38 2
20 Steible, Josh JR Grand Valley 14:39.40 14:56.70 2
21 Schaible, Peter SR Loyola (Ill. 14:45.60 14:57.85 2
22 Frederickson, James SR Lewis 14:29.00 14:58.66 2
23 Steigenga, Tyler Q Elite 15:00.00 15:09.43 2
24 Martinez, Andrew FR St. Francis 15:13.00 15:09.92 2
25 Halverson, Damien SO Ferris State 15:00.00 15:12.10 2
26 Butler, Sam JR Grand Valley 14:45.55 15:14.86 2
27 Black, Kevin JR Grand Valley 14:45.55 15:19.19 2
28 Guzman, Alan NA Unat-St. Xav 14:44.81 15:23.21 2
29 Laskero, Daniel SO Lewis 15:10.00 15:23.30 2
30 Rylaarsdam, Andrew Unattached 15:11.84 15:27.48 2
31 Esparza, Gabriel SO St. Xavier 15:14.05 15:27.55 3
32 Clark, Ben FR Anderson (S. 15:10.00 15:28.59 2
33 O'Meara, Maximilian SO Loyola (Ill. 15:05.02 15:33.01 2
34 McCambridge, Conal SO Queens (N.C. 15:10.00 15:36.55 2
35 O'Shea, Joel SO St. Francis 15:21.40 15:37.97 3
36 Henning, Jordan SR Unattached 15:43.00 15:44.15 3
37 Darrow, Jack Notre Dame R 15:10.00 15:44.49 2
38 Szczesniak, Zach JR Illinois-Chi 15:11.38 15:44.68 2
39 Bojanov, Emil SR Unattached 15:00.00 15:48.46 2
40 Kanipe, Miles FR Loyola (Ill. 15:25.91 15:51.15 3
41 Yoder, Trenton SO Tiffin 16:19.67 15:51.76 3
42 Johnson, Mitchell FR Unattached 16:10.00 15:52.16 3
43 Wamhoff, John SR Wammy Runnin 15:20.00 15:58.14 3
44 Jaster, Josh FR Tiffin 16:19.00 15:59.02 3
45 Thayer, Trystan FR Unattached 16:15.00 16:02.00 3
46 Ceballos, Gabe JR St. Francis 15:29.21 16:05.36 3
47 Whitney, Kyle SR Loyola (Ill. 15:50.55 16:23.74 3
48 Robinett, Trent Notre Dame R 15:41.00 16:35.15 3
49 Baez Martinez, Andre FR St. Francis 16:30.00 16:48.65 3
50 Benson, Jacob SR Cornerstone 17:56.59 17:09.35 3
51 Drysdale, Jake Notre Dame R 16:31.00 17:10.31 3
52 Grate, Samuel SR Central Stat 18:18.42 17:31.46 3
53 Caslin, Patrick Notre Dame R 16:36.00 17:33.63 3
54 Wood, Samuel FR GV Running C 18:00.00 17:40.23 3
55 Brady, Patrick Notre Dame R 17:00.00 18:17.04 3
56 Sergey, Troy SO Grace Bible 18:45.00 19:09.86 3
-- Selner, Brady Unattached 14:16.00 DNF 1
-- Falland, Louis Q Elite 14:16.00 DNF 1
-- Hernandez, Abel NA Unat-St. Xav 15:14.00 DNF 3
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Agodu, Will JR Michigan Sta 7.91 8.10Q 1
2 Bailey, Shabari SR Lewis 8.17 8.35Q 2
3 Fix, Matthew JR Wis.-Parksid 8.16 8.36Q 3
4 Kirkwood, Tyler SO Grand Valley 8.25 8.33q 1
5 Todhunter, Regan JR Loyola (Ill. 8.51 8.43q 1
6 Hammel-Brown, Zach SO Davenport 8.56 8.50q 1
7 Holesinger, Bryce SR Lewis 8.31 8.52q 1
8 Garner, Jalen SO Benedictine 8.45 8.52q 3
9 Simmons, Solomon NA Unat-Concord 8.10 8.55q 3
10 Guerrant, Nick SO Michigan Sta 8.51 8.56 2
11 Youngblood, Darius SO Grand Valley 8.65 8.58 3
12 Binkowski, Sam SO Michigan Sta 8.36 8.58 2
13 Moore, Nick SO Michigan Sta 8.73 8.64 3
14 John, Mervyn SR Lewis 8.64 8.89 2
15 Holley, Marcus JR Lewis 9.04 8.93 1
16 Stokes, Keewaun SO Benedictine 9.19 9.06 1
17 Dodson, Kaleb JR Davenport 9.40 2
18 Hoskins, Craig FR Davenport 8.76 9.52 2
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Agodu, Will JR Michigan Sta 8.10 7.98
2 Kirkwood, Tyler SO Grand Valley 8.33 8.32
3 Bailey, Shabari SR Lewis 8.35 8.33
4 Simmons, Solomon NA Unat-Concord 8.55 8.39
5 Holesinger, Bryce SR Lewis 8.52 8.50
6 Todhunter, Regan JR Loyola (Ill. 8.43 8.54
7 Hammel-Brown, Zach SO Davenport 8.50 8.57
8 Garner, Jalen SO Benedictine 8.52 8.59
-- Fix, Matthew JR Wis.-Parksid 8.36 DNF
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Loyola (Ill.) 'A' 3:15.90 3:14.48 1
1) Norton, LeRon JR 2) Edwards, Michael SO
3) Olige, Elijah JR 4) Wells, Octavian SO
2 Grand Valley St. 'A' 3:16.95 3:15.27 1
1) Capers, Thomas JR 2) Golson, Jaylin SO
3) McFarland, Andrew FR 4) Sanders, Wanya FR
3 Central State 'A' 3:16.87 3:20.87 1
1) Scott, Juan SO 2) Brown, Ja'Vonte SO
3) Williamson, Isreal FR 4) Wilson, Baron SO
4 Michigan State 'A' 3:15.00 3:21.82 1
1) Wiater, Alec SR 2) Guerrant, Nick SO
3) Homick, Ryan JR 4) Burton, Noah SO
5 Unattached 'A' 3:22.42 3
1) Hasan, Jaylen FR 2) Pegues, Ke'Vonte' FR
3) Porter, Alexander FR 4) Groendyk, Jonathon FR
6 Grand Valley St. 'B' 3:21.95 3:26.39 2
1) Walker, Daniel FR 2) Brass, Devyn SO
3) Skogheim, Zach FR 4) Alberdi, David FR
7 Loyola (Ill.) 'B' 3:19.00 3:28.11 2
1) Reich, Joe FR 2) Elmore, Tyler FR
3) DiVenere, Vince FR 4) Todhunter, Regan JR
8 Grand Valley St. 'D' 3:28.35 3
1) Johnson, Rodger FR 2) Jones, David JR
3) Mbuta, Dennis FR 4) Jones, Kenny JR
9 Illinois-Chicago 'A' 3:24.00 3:28.88 2
1) Meskill, Michael SO 2) Ervin, Sharod SR
3) Mogorvic, Jakob SO 4) Lesley, Paul FR
10 Lewis 'A' 3:21.05 3:29.76 1
1) Reynolds, Stephan SO 2) Robertsen, Brock JR
3) Nevin, Sean SO 4) Goodwin, Kyle SO
11 Unattached 'B' 3:30.40 3
1) Carson, Noah FR 2) Salomon, Nick JR
3) Togom, Job FR 4) Jemilo, Matt
12 Grand Valley St. 'C' 3:29.00 3:31.66 2
1) Davis, Jeremiah SO 2) Noble, Ethan FR
3) Kirkwood, Tyler SO 4) Arop, Emmanuel SO
13 Cornerstone 'A' 3:30.00 3:31.94 2
1) Dwumfour-Poku, David FR 2) Marshall, Andrew FR
3) Jawo-Smalla, Saiko SO 4) Brinks, Jacob SO
14 Benedictine (Ill.) 'A' 3:22.27 3:34.79 1
1) Garner, Jalen SO 2) Gray, Adam SO
3) Gumila, Jordan FR 4) Johnson, Jordan JR
15 Loyola (Ill.) 'C' 3:30.29 3:45.33 2
1) Schaible, Peter SR 2) Kanipe, Miles FR
3) O'Meara, Maximilian SO 4) Whitney, Kyle SR
-- Grand Valley St. 'E' DNF 3
1) Walters, Tyler SO 2) Egli, Derrick FR
3) Case, Jeffrey FR 4)
Men High Jump
==========================================================================================
1.70m 1.75m 1.80m 1.85m 1.90m 1.95m
2.00m 2.05m 2.10m
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Weeks, Hunter JR Grand Valley 2.04m 2.10m 6-10.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
P P P P P P O XX O XXX
2 Williams, Josh JR Illinois-Chi 1.97m 2.05m 6-08.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
P P P P XO O O O XXX
3 VanderVeeen, Noah JR Saginaw Vall 1.95m J2.05m 6-08.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
P P P P P P XO XO XXX
4 Cok, Jon SR Ferris State 2.00m 2.00m 6-06.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
P P P P P O O XXX
5 Beniaris, Dino SO Loyola (Ill. 2.00m J2.00m 6-06.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
P P P P XXO XXO XXO XXX
6 Lyons, Michael SO Lewis 2.02m 1.90m 6-02.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
P P P O O XXX
6 Ludka, Sam FR Unattached 1.94m 1.90m 6-02.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
P P O O O XXX
6 Barnhart, Yzeric SO Davenport 1.96m 1.90m 6-02.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
P P O O O XXX
9 Kavanagh, Kolton JR Grand Valley 1.89m J1.90m 6-02.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
P P P P XXO XXX
10 Harris, Nate JR Concordia (M 1.96m 1.85m 6-00.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
P P P O XXX
11 Sands, Dainan SO Lewis 1.95m J1.85m 6-00.75
1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
P P P XO XXX
-- Bont, Remington FR Unattached 1.82m NH
1.70 1.75
P XXX
-- Hayden, Marcus SO St. Francis 1.75m NH
1.70
XXX
Men Pole Vault
==========================================================================================
TWO pits of men will both start 45 minutes after the Women.
Low Pit: 3.45m, 3.65m, 3.85m, 4.00m, 4.15m
High Pit: 4.30m, 4.45m, 4.60m, 4.75m, 4.90m
Athletes can pick which pit they want to jump on.
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Winder, Luke SR Unattached 5.56m 5.20m 17-00.75
4.30 4.45 4.60 4.75 4.90 5.05 5.20 5.36
P P P P XO P XO XXX
2 Gary, Noah SR Michigan Sta 5.35m 4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.75
P P O XXX
3 Castro, Richie SR Lewis 4.55m 4.45m 14-07.25
4.30 4.45 4.60
P XO XXX
4 Bont, Remington FR Unattached 4.34m 4.15m 13-07.25
3.85 4.00 4.15 4.30
XO XO O XXX
5 Sawade, Remington SO Landon Athle 4.42m 3.85m 12-07.50
3.85 4.00 4.15
XO P XXX
-- Guerrant, Nick SO Michigan Sta 4.10m NH
3.85
XXX
-- Hayden, Marcus SO St. Francis 4.30m NH
3.65
XXX
-- Boivin, Dan JR Davenport 4.52m NH
3.65
XXX
-- Holesinger, Bryce SR Lewis 4.60m NH
4.30
XX
-- Kendall, Luke JR Benedictine 4.25m NH
3.65
XXX
-- Pastrana, Noah FR Concordia (M NH
4.00
XXX
-- McDermott, Joseph SR Lewis 3.77m NH
3.45
XXX
-- Brown, Kyle SO Lewis 4.70m NH
4.30 4.45
P XXX
-- Holley, Marcus JR Lewis 4.70m NH
4.30 4.45
P XXX
Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Burns, Eric SO Loyola (Ill. 7.67m 7.27m 23-10.25
7.09m FOUL 7.12m 7.27m FOUL FOUL
2 Thomas, Isaiah SR Grand Valley 7.40m 7.21m 23-08.00
FOUL FOUL 6.93m 7.12m 7.21m
3 Fleming, Matt SO Benedictine 7.61m 7.13m 23-04.75
7.13m FOUL FOUL FOUL 6.40m 6.58m
4 Pederson, Justin SR Unattached 7.10m 6.89m 22-07.25
6.53m 6.87m 6.89m 6.58m 6.62m 6.87m
5 Simmons, Solomon NA Unat-Concord 7.30m 6.81m 22-04.25
6.81m 6.75m FOUL 6.78m 6.57m 6.68m
6 Edwards, Jon SO Michigan Sta 7.09m 6.80m 22-03.75
6.54m 6.53m 6.80m 6.34m 6.37m
7 Hill, Roman SO Benedictine 7.44m 6.74m 22-01.50
FOUL 6.73m 6.68m FOUL FOUL 6.74m
8 Papper, Michael SO Loyola (Ill. 6.80m 6.61m 21-08.25
6.36m 6.46m 6.61m
9 Obrien, Jimmy FR Lewis 6.88m J6.61m 21-08.25
6.22m 5.89m FOUL FOUL 6.45m 6.61m
10 Jackson, Chico SO Benedictine 7.19m 6.55m 21-06.00
FOUL 6.48m 6.27m 6.55m 6.40m 6.39m
11 Wells, Juwuan JR Benedictine 7.07m 6.36m 20-10.50
6.14m 6.36m 6.18m
12 Boomer, Drake JR Davenport 6.84m 6.33m 20-09.25
FOUL FOUL 6.33m
13 Williams, Josh JR Illinois-Chi 6.04m 19-09.75
5.54m 6.04m x
14 Stokes, Keewaun SO Benedictine 6.48m 5.97m 19-07.00
5.97m 5.97m 5.93m
15 Bont, Remington FR Unattached 6.32m 5.91m 19-04.75
FOUL FOUL 5.91m
16 O'Hare, Sean SO Unattached 6.37m 5.73m 18-09.75
FOUL FOUL 5.73m
17 Smith, Robert SO Mark Hiben A 5.50m 5.60m 18-04.50
5.45m FOUL 5.60m
18 Jackson, Darrell FR St. Francis 6.12m 5.56m 18-03.00
5.55m 5.56m 5.45m
-- McFadden, Darryl JR Lewis 7.19m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Sawyer, Kyle JR Grand Valley 6.43m FOUL
FOUL FOUL
Men Triple Jump
==========================================================================================
Wood Boards at 36' and 42'
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Aikins, Akwasi SO St. Francis 14.54m 14.25m 46-09.00
14.25m x x
2 Thomas, Isaiah SR Grand Valley 13.94m 45-09.00
13.94m FOUL FOUL FOUL
3 Wells, Juwuan JR Benedictine 14.06m 13.84m 45-05.00
13.74m 13.80m 13.84m 13.76m FOUL FOUL
4 John, Mervyn SR Lewis 14.06m 13.48m 44-02.75
13.23m 13.39m 13.48m 13.06m FOUL FOUL
5 Gumila, Jordan FR Benedictine 13.71m 13.30m 43-07.75
13.30m 12.96m FOUL 12.14m 12.68m FOUL
6 Carson, Malik JR Lewis 13.68m 12.95m 42-06.00
12.78m FOUL 12.95m FOUL 12.47m FOUL
7 Driver, Anthony FR Benedictine 12.80m 12.68m 41-07.25
12.30m FOUL 12.18m FOUL 12.43m 12.68m
8 Reed, Christopher SR Lewis 12.80m 11.85m 38-10.50
FOUL 11.74m FOUL 11.85m FOUL FOUL
-- Watrous, Austin SO Davenport 12.80m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Evans, Jerimiah FR Michigan Sta 15.30m 16.72m 54-10.25
14.96m 15.87m 15.02m 16.21m 16.72m FOUL
2 Scavarda, Justin FR Grand Valley 17.00m 16.26m 53-04.25
15.82m FOUL FOUL 15.81m FOUL 16.26m
3 Wallace, Danny JR Michigan Sta 15.07m 15.03m 49-03.75
13.41m 13.51m 14.97m 14.76m 14.64m 15.03m
4 Debyle, Noah FR Unattached 13.00m 14.75m 48-04.75
14.35m 14.39m 14.10m 12.75m 14.11m 14.75m
5 Taccola, Luke SR Illinois-Chi 15.29m 14.41m 47-03.50
14.01m 14.41m 13.88m 14.23m FOUL FOUL
6 Prestigiacomo, Mike JR Grand Valley 14.52m 14.30m 46-11.00
14.30m FOUL FOUL 13.96m FOUL FOUL
7 Kanan, Laith SR Illinois-Chi 14.21m 14.14m 46-04.75
13.07m 14.14m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Ehrhardt, Tim SR Michigan Sta 13.88m 13.68m 44-10.75
13.03m 13.48m 13.68m FOUL 12.83m 13.68m
9 Harding, Hunter FR Grand Valley 14.00m 13.54m 44-05.25
13.36m 12.78m 13.54m 13.16m 12.63m FOUL
10 Thornton, Kyle FR Lewis 11.91m 39-01.00
11.46m 11.91m 11.81m
11 Cheatom, Marcus SR Lewis 15.32m 11.64m 38-02.25
11.64m FOUL FOUL
12 Bruce, Judah JR Cornerstone 11.67m 11.57m 37-11.50
FOUL 11.48m 11.57m
13 Lopez, Jason SO St. Francis 11.64m 11.50m 37-08.75
11.50m FOUL FOUL
14 Lopez, Alex SO St. Francis 9.88m 32-05.00
9.65m 9.88m 9.75m
15 Lesley, Paul FR Illinois-Chi 6.70m 21-11.75
6.43m 6.70m 6.05m
-- Stokes, Keewaun SO Benedictine 10.30m ND
ND ND ND
-- Dale, Isaac FR Unattached 13.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Stilwell, Cody JR Ferris State 17.95m 20.84m 68-04.50
19.58m 18.52m 20.84m 19.43m 19.92m FOUL
2 Miller, Ross SR Ferris State 16.75m 17.91m 58-09.25
17.54m FOUL 17.91m 17.22m 17.49m 17.56m
3 Scavarda, Justin FR Grand Valley 16.50m 17.84m 58-06.50
17.84m FOUL FOUL 17.04m 16.86m FOUL
4 Kramer, Nick FR Michigan Sta 15.00m 17.15m 56-03.25
16.13m 16.73m 16.63m 16.09m 16.70m 17.15m
5 Evans, Jerimiah FR Michigan Sta 16.00m 16.92m 55-06.25
16.52m 16.92m FOUL FOUL FOUL 16.91m
6 Cooney, Kevin JR Unattached 15.16m 16.85m 55-03.50
16.43m FOUL 16.61m 16.74m 16.85m FOUL
7 Kanan, Laith SR Illinois-Chi 16.35m 16.55m 54-03.75
15.72m 16.28m 16.55m FOUL FOUL FOUL
8 Allpow, Brett SR Ferris State 16.36m 16.07m 52-08.75
15.40m 16.06m 16.01m 14.79m 16.07m 15.63m
9 Hubona, Stephen SR Loyola (Ill. 17.21m 15.93m 52-03.25
15.37m 15.16m 15.58m 15.61m 15.93m FOUL
10 Litch, Evan FR Michigan Sta 15.00m 15.33m 50-03.50
15.00m 15.16m 15.33m
11 Wallace, Danny JR Michigan Sta 16.73m 15.18m 49-09.75
14.85m 14.51m 15.18m
12 Cheatom, Marcus SR Lewis 16.46m 14.93m 48-11.75
14.18m FOUL 14.93m
13 Dale, Isaac FR Unattached 15.00m 14.15m 46-05.25
FOUL 14.15m FOUL
14 Harding, Hunter FR Grand Valley 16.50m 13.91m 45-07.75
FOUL 13.91m FOUL
15 Debyle, Noah FR Unattached 13.00m 13.15m 43-01.75
FOUL 13.15m FOUL
16 Lopez, Jason SO St. Francis 13.09m 12.56m 41-02.50
12.19m 12.50m 12.56m
17 Thornton, Kyle FR Lewis 11.98m 39-03.75
10.77m 11.98m 11.63m
18 Bruce, Judah JR Cornerstone 12.56m 11.96m 39-03.00
11.96m FOUL 11.86m
19 Lopez, Alex SO St. Francis 9.70m 31-10.00
9.70m 9.32m FOUL
|